Čchi - životodárná síla Univerza

jin-jang
Celou koncepci velmi výstižně symbolizují dvě protikladné síly, působící ve vesmíru - Slunce, které představuje "světlý" jang, a Měsíc, jenž reprezentuje "temný" jin. Z toho také vzešlo symbolické zobrazení pomocí kruhu...
Zobrazen: 3317x   8. 1. 2007, aktualizováno: 19. 5. 2008

JIN A JANG

Původně taoistická a zejména v Číně hojně využívaná koncepce "jin/jang" rozlišuje dvě protikladné síly, které existují uvnitř každé pozemské věci, resp. živého organismu. Přestože bývají jin a jang často chápány jako dvě opačně působící energie, jejich podstata je mnohem složitější a komplexnější: vše na světě sestává z těchto dvou navzájem závislých aspektů a je jimi udržováno v rovnováze.

 

Celou koncepci velmi výstižně symbolizují dvě protikladné síly, působící ve vesmíru - Slunce, které představuje "světlý" jang, a Měsíc, jenž reprezentuje "temný" jin. Z toho také vzešlo symbolické zobrazení pomocí kruhu se dvěma odlišnými polovinami. Uvnitř tmavé poloviny kruhu se nachází malý světlý bod, uvnitř světlé poloviny menší bod tmavý. To znamená, že navzdory jejich protikladnosti existuje mezi jin a jang zcela nepopiratelný vztah. Jeden bez druhého se neobejdou, oba se prolínají a existují v sobě navzájem. Proto bývají jin a jang kladeny do souvislostí také jako aspekty "ženský" a "mužský", "negativní" a "pozitivní" nebo "pasivní" a "aktivní".

Podstata uvedené koncepce byla v Číně známa již odedávna. Pojmy "jin" a "jang" se vžily až za vlády císařské dynastie Čou (cca 1100 až 221 př.n.I.), kdy se mnozí učenci snažili najít univerzální způsob, jak popsat dva zásadní, navzájem závislé a podmíněné protiklady světa, v němž nemůže být světlo bez tmy nebo život bez smrti. Den přechází v noc, horké se postupem času stává chladným, všechno zlé v sobě skrývá i něco dobrého, život může být kdykoliv přerván smrtí. Celý tradiční čínský názor na svět předpokládá vývoj v procesu neustálých změn a proměn. Právě změny jsou výrazem energie čchi neboli životodárné síly Univerza.

 

ENERGIE HMOTY

 

Ve staré Číně byla energie čchi chápána jako neviditelný plyn nebo pára, prostupující a obklopující celý svět. Tento názor se dále vyvíjel až do dnešní koncepce, podle níž je čchi lidským zrakem nepostižitelná univerzální energie, která se může pohybovat rychle nebo pomalu a projevovat se silně nebo slabě - v závislosti na konkrétní situaci - nad zemí a uvnitř našich těl, resp. těl živých organismů vůbec. Moderní čínský přístup ovšem čchi vnímá rovněž jako substanci vytvářející pevnou hmotu.

 

Že je něco takového opravdu možné, potvrzuje Einsteinova teorie relativity, podle níž se energie rovná hmotě násobené druhou mocninou rychlosti světla (e = mc') - tedy jinými slovy, hmota není ničím jiným než formou energie. Když se Einsteina svého času ptali, jak k tomuto závěru dospěl, prohlásil: "Vycházel jsem ze speciální teorie relativity, z níž vyplývá, že hmota a energie jsou rozdílné projevy jedné a téže podstaty, ačkoliv se to snad průměrnému člověku může zdát podivné. Navíc, již sama rovnice e = mc', v níž je energie položena na roveň hmotě násobené mocninou rychlosti světla, ukazuje, že hmota je tvořena velkým množstvím energie. Ale energie obsažená v hmotě je obvykle v málo aktivní formě, takže není zaznamenána přístroji, ale člověk ji tam prostou intuicí cítí."


Z materiálů telestézické společnosti PannaCz.com


Feng-šuej Caj-chung Šen

 
diskuzní
fórum
Diskusní fórum k tomuto článku není aktivováno.

 Poslední aktuality